Özellikle Dokuz Kumalak oyununa benzerliğiyle zorluk derecesi Dokuz Kumalak’tan biraz daha az olan bir oyundur. 

Bestemşe oyunu adını oyunda her oyuncu için beşer kuyu ve her kuyuda beşer tane taş ile başlanmasından alır. 

Bestemşe oyunu nasıl oynanır?

Bestemşe oyununun Dokuz Kumalak oyunu ile çok benzer olduğunu söylemiştik. Oyundaki kuyu sayısını oyuncu başına beşe, oyun başlangıcında her kuyudaki taş sayısını beşe düşürdüğümüzde  ve “tuzduk” kuralını uygulamadan kaldırdığımızda diğer kurallar ile bestemşe oyununa ulaşmış oluruz. 

Yani taş dağıtılırken ilk taş taşların alındığı kuyuya konur ve saat yönünün tersinde kalanlar dağıtılır. Ne kendi kazanımıza ne rakip kazana taş bırakılmaz. Eğer hamle yapılan kuyuda tek bir taş varsa bu taş alınır ve takip eden kuyuya bırakılır. 

Taş dağıtan oyuncunun elindeki son taş rakip otağa gelirse ve bu otağdaki taş sayısını çift sayıya tamalarsa hamle yapan oyuncu bu otağdaki taşları kazanır. Oyunda taş kazanılacak tek hamle kuralı budur. 

Oyunculardan biri 25’ten bir fazla taş kazanıncaya kadar bu şekilde hamle yapılarak oyuna devam edilir. 

Bir tarafın taşları bitmesi durumunda kontrol hamlesi yapılır. Yani taşları bitmeyen hamle sırası kendisine geçen oyuncu bir hamle yapar hamlesi rakibinin otağlarına taş geçirirse oyun devam eder. Rakibe taş geçirmek zorunlu değildir. Oyun sonunda bir tarafın taşları bitmesi nedeniyle hamlesiz kalması durumunda rakibi kendi önünde kalan taşların kazananı olur ve bu taşları kazanına taşır. 

Bestemşe oyununda notasyon?

Bestemşe oyununda notasyon yazımı çok kolaydır. Her hangi bir özel hamle bulunmaması sebebiyle notasyon yazımında sadece hamlenin başladığı kuyu ve son taşın bırakıldığı kuyu yazılır.