Script support IE Browser

Bursa Uludağ Üniversitesi Uluslararası Mangala Turnuvasına Ev Sahipliği Yaptı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Mangala Federasyonu, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Araştırma Merkezi (TÜDAM) işbirliğinde Uluslararası Geleneksel Türk Zeka Oyunlarıyla Türk Büyüklerini Anma Turnuvaları 2019 “Dede Korkut” Görükle Yerleşkesindeki Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezinde 14-15 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. 

Turnuvaya Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan’dan sporcular katıldı. Sporcuların kayıtlarını gerçekleştirmiş oldukları Türk Mangalası ve Dokuz Kumalak (Korgool) kategorilerinde yarışmalar yapıldı. Yarışmalar sonucunda Mangala Kategoriside birinciliği Kazakistan, ikinciliği Kırgızistan ve üçüncülüğü Kazakistan elde etti. Dokuz Kumalak kategorisinde ise birinci ve ikinciliği Kazakistan, üçüncülüğü ise Kırgızistan elde etti. Her iki kategoride de dereceye giren ilk dört oyuncuya madalyaları verildi. 

Turnuvada oynanan kategorilerin sonuçlarına göre hesaplanan kategori punları ve bunların belirli bir yüzdeleriyle oluşturulan genel puan sıralamasına göre ödül havuzu ilk 10 sırada yer alan oyuncular arasında paylaştırıldı. 

Genel Puanlamaya göre Angsagan Kozhannassip birinci olarak ödül havuzunun %40’ını, Anarbek Dzhamakeev %20’sini; Assylkhan Kozhanassip ve Zhanat Kaimuldin %10’unu; Maksat Shotayev ve Gulzhanat Aldabergenova %5’ini; Marlis Duulatbekov, Uldana Makhanbetamin, Zhanyl Sagynbekova ve Aruzhan Abdykhanova %2,5’unu almaya hak kazandı ve ödül töreni sonunda kazananların ödülleri takdim edildi. 

Okunma 133 defa