Script support IE Browser

Mangala Hakemi olarak düzenleyeceğimiz ulusal ve uluslararası turnuvalarda hakem olarak görev alabilirsiniz. Mangala Federasyonu'nun uygulamakta olduğu hakemlik sistemi aşağıdaki açıklanmaktadır. Hakemlik başvurusu için gerekli başvuru formunu sayfanın en altında bulabilirsiniz. 

Hakemlik klasmanları

1. Aday Hakem

Aday Hakemlik Kursunu başarı ile tamamlayan başvuru sahibi aday hakemlik sertifikasını alarak bulunduğu şehirdeki Federasyon temsilciliğimiz bünyesinde hakem olarak görevlendirilir. Adaylık süreci bir yıldan veya 5 turnuvadan kısa olamaz. Adaylık süresini tamamlayan hakemlerimiz gelişim kursuna katılarak kursu başarı ile tamamlamaları durumunda İl Hakemi klasmanına yükseltileceklerdir. 

2. İl Hakemi

İl Hakemliği Kursunu başarı ile tamamlayan aday hakemler sertifikalarını alarak görev yapmak istedikleri şehirde il hakemi olarak görevlendirilerler. Bir üst klasmana başvurmak için il hakemliğinde geçirilmesi gereken süre bir yıl veya 5 turnuvadan kısa olamaz. İl hakemliğinde gerekli süreyi tamamlayan hakemlerimiz Bölge Hakemliği Kursuna başvurabilirler.

3. Bölge Hakemi

Bölge Hakemliği Kursunu başarı ile tamamlayan il hakemlerimiz illerinin bağlı bulunduğu bölgede bölge hakemi olarak görev alır ve bölgesel turnuvalarda görevlendirilirler. Bir üst klasmana başvurabilmek için bölge hakemliğinde geçirilmesi gereken süre bir yıldan veya 5 turnuvadan kısa olamaz. Bölge hakemliğinde gerekli süreyi tamamlayan ve ulusal hakemlik için gerekli olan diğer şartları sağlayan hakemlirimiz Ulusal Hakemlik Kursuna başvurabilirler. 

4. Ulusal Hakem

Ulusal Hakem Kursuna başvurmak için süre şartının yanı sıra orta düzeyde İngilizce bilmek şartır. Konuşma, okuma, yazma ve dinleme seviyeleri ile ilgili çeşitli sınavlardan alınması gereken puan ile ilgili bilgi daha sonra açıklanacaktır. Gerekli şartları sağlayan ve Ulusal Hakem Kursunu başarı ile tamamlayan adaylar Federasyon bünyesinde ulusal hakem olarak görevlendirilirler. Bir üst klasmana başvurmak için ulusal hakemlikte geçirilmesi gereken süre bir yıl ve 5 turnuvadan az olamaz. 

5. Uluslararası Hakem

Uluslararası Hakem Kursuna başvurmak için süre şartının yanı sıra ileri düzeyde İngilizce bilmek şarttır. Konuşma, okuma, yazma ve dinleme seviyeleri ile ilgili çeşitli sınavlardan alınması gereken puan ile ilgili bilgi daha sonra açıklanacaktır. Gerekli şartları sağlayan ve Uluslararası Hakem Kursunu başarı ile tamamlayan adaylar Federasyonumuz bünyesinde uluslararası hakem olarak görevlendirilir. 

Aday Hakemlik Programına ÖN Kayıt Açıklamaları ve Formu İçin TIKLAYINIZ